Okul Öncesi Eğitim Ne Demektir?

2-6 yaş grubu çocukların eğitimni içeren, bu yaş grubu çacukların fiziksel, duygusal, sosyal ve zihinsel gelişmesini ve iyi alışkanlıklar kazanmasını sağlayan, onları ilköğretime hazırlayan, farklı aile ortamlarından gelen çocukların sistemli bir eğitim ortamı yaratmak amacına yönelik bir süreçtir.Okul Öncesi Eğitimciler, çocuğun sosyal-duygusal, zihinsel-bedensel, daha birçok alanda gelişimine destek ve rehber olurlar.Eğitim kurumunun sağladığı özgür ve uyarıcı ortam ve akran grubu, çocuğun her alanda gelişim ve değişimi hızlandıran temel unsurdur.

2-6 yaş öğrenmenin en hızlı olduğu dönemdir.Bu nedenle çocuğun bilinçli bir eğitim alabileceği Okul Öncesi Eğitim veren kurumlara gitmesi gerekir.Çünkü çocukların zihin ve kişilik gelişiminin %70'i 0-6 yaşta tamamlanır.Okul öncesi eğitim aslında bireyin doğduğu andan ilköğretime başladığı ana kadar olan süreyi kapsar diyebiliriz.

Neden önemlidir?

Okul öncesi dönem, zihinsel gelişimin ve kişiliğin en hızlı geliştiği dönemdir.O halde bu süreçte neler yapılmalıdır?

Çocuklar düşünmeye yönlendirilmeli, düşündüklerini söylemeleri içinde fırsat verilmelidir.Toplumsal ve ahlaki değerleri oyun içinde eğitimle kavraması sağlanmalı, var olan yeteneklerini sergileme fırsatı verilmeli, birey olduğunun farkına varılmalıdır.Oyun oynayarak kendini ifade etmesi sağlanmalı, kendi hakkını korumayı, başkalarını hakkına saygı göstermeyi, paylaşmayı, sabırlı olmayı, uzlaşmayı dah birçok davranışı yaşam biçimi haline getirmeleri sağlanmalıdır.

Bu dönem de öncelikle ailenin bilinçli olması çocuğun gelişim alanları ve yaş dönemleriyle ilgili bilgisinin olması sonrasında da seçtiği okul öncesi eğitim kurumu ile koordileli olarak çocuğun eğitimini yapılandırması çok öenmlidir.

0-6 yaş döneminde çocuğa verilen eğitim ileriki yaşamında hem kedine hem ailesine hem de topluma yararlı bireyler olmasını sağlayacaktır.Çocuğun eğitimnin sabırla, hoşgörüyle ve çocuğa zaman tanınarak geçirilmesiçok önemlidir.

Bambunun yetişme hikayesi, konuya örnek bir hikayedir.Çinliler bambu tohumunu toprağa eker, her gün su verir, gübre verir.3 ay geçer hiçbir belirti yoktur, yine bakıma devam ederler, 6 ay geçer hiçbir belirti yoktur, 1 yıl geçer hiçbir belirti yok, ama vazgeçmeden sabırla, özenle bakıma devam ederler 1. yıl 2.yıl-3.4. yıl geçer bakıma devam, değişiklik yoktur.5. yılın sununda bambu filizi toprağın yüzünde belirir.Sonunda 6 yıl bıkmadan usanmadan verilen verilen emek, 6 haftada bambuyu 27 metre uzunluğa ulaştırır.

Okul öncesi dönemde çocuktan hemen sonuç beklememek, sabırla, yoğun bir emek ve ilgiyle bu dönemi tamamlamak ve doğru eğitim kurumu seçmek bu nedenle çok öenmlidir.

FATMA TAŞPINAR
EKİM ANAOKULU
Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı